Kamilla
Latin név: Matricaria recutita
Egyéb elnevezései: orvosi székfű, Szent-Iván pipitér, nemes pipitér, pipitér, anyafű, szikfű, szüzekanyja, bubulyka, katóka, pipiske, teafű, anyaméhfű, piperefű
Család: fészkesek (Asteraceae)
Származás: Egész Európában, valamint Ázsia mérsékelt égövi terültein is megtalálható növény.
Vitamin és ásványianyag tartalom: illóolaj (bisabolol), flavonoidok, kumarin.
Gyógyhatás: tisztítja a légutakat, nyugtató, gyulladáscsökkentő. A megfázás egyik legismertebb népi gyógyszere.
A virág felhasználása: Leginkább gyógynövényként használjuk, teaként, gőzöléshez, fürdőhöz. Friss virágát édességek, sütemények díszítőjeként tudom leginkább elképzelni. Gasztronómiai felhasznállása mellett kozmetikai szerekben is előszeretettel alkalmazzák nyugtató, gyulladáscsökkentő hatása miatt.
Érdekesség: A kamilla elnevezése a görög χαμαίμηλον (kamaimélon) szóból származik, jelentése földi alma. (χαμαί kamai: a földön, μηλον mélon: alma). Az alma elnevezést a gyümölcshöz hasonló illata miatt kapta.
Figyelmeztetés: korábban sokat használták gyulladt, fáradt szemre borogatásként, lemosóként, mivel azonban allergiát, így önmagában is kötőhártya-gyulladást okozhat ilyen alkalmazása már nem javasolt, mert többet árthat, mint használ. Allergiás tünetei elsősorban a kiütések és a szem begyulladása, de ritkán hányingert és hányást is okozhat, ezért fogyasztása előtt mindenképp bizonyosodjunk meg arról, hogy nem vagyunk-eallergiásak rá!